Actual crestin
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
VERSETUL ZILEI
Conectare

Mi-am uitat parola

Radio Ekklesia
Mai 2024
LunMarMierJoiVinSamDum
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Calendar Calendar

Cine este conectat?
În total sunt 1 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]


Recordul de utilizatori conectați a fost de 17, Joi Mar 02, 2023 9:13 pm

Cum valorifici ceea ce a pus Dumnezeu în tine? (23 octombrie 2012)

In jos

Cum valorifici ceea ce a pus Dumnezeu în tine? (23 octombrie 2012) Empty Cum valorifici ceea ce a pus Dumnezeu în tine? (23 octombrie 2012)

Mesaj  Lýdia Gabriela Mier Noi 21, 2012 2:18 am

¤Efeseni 4:1-3- "Vă sfătuiesc ,dar,eu,cel întemniţat pentru Domnul,să vă purtaţi într-un chip vrednic de chemarea pe care aţi primit-o,cu toată smerenia şi blândeţea,cu îndelungă răbdare;îngăduiţi-vă unii pe alţii în dragoste şi căutaţi să păstraţi unirea Duhului prin legătura păcii!"

¤Fiecare dintre noi avem o chemare.Poate că eşti cântăreţ,poate că eşti evanghelist sau poate că îţi place să dăruieşti.Indiferent de darul sau lucrarea pe care Dumnezeu ţi-a încredinţat-o,tu trebuie să o cinsteşti!

¤ Da,exact!-Să petreci timp studiind,învăţând să faci acea lucrare cât mai eficient. Personal cred că Dumnezeu este un Dumnezeu al ordinii şi disciplinii,ceea ce înseamnă că El doreşte de la tine să fii responsabil şi mândru(în El) de lucrarea pe care o faci.Încearcă să depui suflet,să iubeşti tot mai mult lucrarea care ţi-a fost lăsată pentru o perioadă de timp aici pe pământ!

¤ Excelează! Dumnezeu vrea ca tu să faci performanţă ,să-I aduci laudă şi cinste! Cui crezi tu că trebuie să-I aduci mulţumiri în primul şi în primul rând?Nu Salvatorului Tău? El e vrednic de toată cinstea şi mărirea.

Poate că acum te gândeşti:Dar cum aduc eu cinste Domnul meu?Cum mă comport eu într-un chip vrednic de darul pe care l-am primit? -Efeseni 4:2 "..cu toată smerenia şi blândeţea,cu îndelungă răbdare." Dumnezeu ne vrea responsabili,gata să lucrăm pentru El,gata să-L lăudăm zilnic. Chiar dacă îţi spui :"Da,aşa e..sunt mereu pregătit să-I cânt,să vestesc Cuvântul şi altora,să dăruiesc.."Dar cum o faci? Poate că o faci din reflex, din obişnuinţă,fără a fi inundat de acel sentiment de bunătate,blândeţe,dăruire şi smerenie. De multe ori la biserică tu cânţi cu vocea,dar inima ta şi sufletul tău nu cântă şi ele .Lucrul acesta este pentru mine şi pentu tine un semn de neveghere.

¤Domnul ne cere să fim implicaţi în totalitate cu inima şi cu duhul.Ele să strige mereu din interior, să-L mărească pe El! Ca urmare,buzele şi glasul vor coincide cu ceea ce este în interior!

¤Să ne comportăm exemplar ,nu pe placul oamenilor,ci a Lui!Smile

Cheamă blândeţea şi smerenia în inima ta ,aplică-le în faptele tale şi Domnul îţi va da izbândă în lucrarea pe care o faci! I love you

de Andrei Lydia Gabriela
Lýdia Gabriela
Lýdia Gabriela

Mesaje : 54
Data de inscriere : 15/01/2012
Varsta : 28
Localizare : Jud. Hunedoara

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum