Actual crestin
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
VERSETUL ZILEI
Conectare

Mi-am uitat parola

Radio Ekklesia
Mai 2024
LunMarMierJoiVinSamDum
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Calendar Calendar

Cine este conectat?
În total sunt 1 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]


Recordul de utilizatori conectați a fost de 17, Joi Mar 02, 2023 9:13 pm

Ce doreşte Dumnezeu să fie pe primul loc în viaţa mea?

In jos

Ce doreşte Dumnezeu să fie pe primul loc în viaţa mea? Empty Ce doreşte Dumnezeu să fie pe primul loc în viaţa mea?

Mesaj  Lýdia Gabriela Joi Feb 21, 2013 3:39 am

Ce doreşte Dumnezeu să fie pe primul loc în viaţa mea? Ce doreşte El să fac cu banii/binecuvântările materiale?

¤Să ajut suflete istovite,aflate în nevoie.

Marcu 10:17-27à Tânărul bogat reprezită un eşec în a îndrepta un om bogat pe calea bună. Tânărul bogat a pierdut totul, chiar dacă el considera că îl avea deja .

“Ce să fac ca să moştenesc viaţa veşnică?” O întrebare ce macină multe gânduri pe care poate că ne-o punem sau ne-am pus-o fiecare dintre noi la un moment dat.

Întrebarea în sine ne ajută să ne dăm seama că noi avem ceva de făcut aici pe pământul acesta. Dar ce anume?

V.19: ¤ Păzirea poruncilor.
Fără să păzim poruncile suntem egal cu 0. Oricâte fapte bune,acte de caritate,oricât de multe rugăciuni am spune,pot spune că suntem complet pierduţi dacă legile nu sunt respectate.

Ok, pot spune la fel ca tânărul bogat în v.20 : “ toate aceste lucruri le-am păzit cu grijă din tinereţea mea”,încerc să fiu pe placul Lui şi în voia Lui.

Dar ce ne mai lipseşte? Ce ar trebui să facem mai mult de atât?

V.21 : ¤ Dăruire

Isus îţi spune iubitor,dar şi direct: Du-te şi dăruieşte săracilor,astfel vei avea o comoară în cer!Smile Ajută,chiar prin gesturi mici,aparent nesemnificative.

Adună-ţi o comoară în cer,căci este cea mai bună investiţie pe care o poţi face!

Gândeşte-te câţi oameni nu au ce mânca,nu au ce să îmbrace sau nu au nici posibilitatea de a învăţa.Gândeşte-te că lumea are nevoie de tine,slujeşte-le! Astfel vei fii fericit şi binecuvântat!

Dumnezeu te cheamă să faci ceva măreţ! Ce avem de făcut,deci?

V.21: ¤ Urmează-L

“Vino,ia-ţi crucea şi urmează-Mă “ .Este al doilea îndemn pe care Îl dă Isus tânărului bogat. Dar ce reprezintă CRUCEA ?

Pentru Isus,crucea a semnificat păcatul lumii,greutatea la care a fost supus aici între oameni. Personal cred că „crucea” reprezintă în zilele noastre ceea ce mai avem de îndreptat,păcatele nemărturisite,viciile,lucrurile care ne biruiesc şi a cărora suntem robi.Crucea mai poate semnifica şi lupta,încercările prin care Dumnezeu ne îndreaptă şi ne modelează după placul Său.

Luca 12:33 “ Vindeţi ce aveţi şi daţi milostenie.Faceţi-vă rost de pungi care nu se învechesc,o comoară nesecată în ceruri,unde nu se apropie hoţul şi unde nu roade molia!”

Chiar Isus ne spune cu părere de rău căci anevoie vor intra cei cu avuţii-cei care îşi pun nădejdea în bani , în Împărăţia lui Dumnezeu!

Inima joacă un rol important! Dacă inima ta este în bogăţiile de pe acest pământ,atunci eşti pe o cale greşită.

I love you Leagă-ţi inima de cer,acolo să fie bogăţiile mele şi ale tale!



de Andrei Lidia Gabriela-17 Octombrie 2012
Lýdia Gabriela
Lýdia Gabriela

Mesaje : 54
Data de inscriere : 15/01/2012
Varsta : 28
Localizare : Jud. Hunedoara

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum